#manifest
Wiedz, że nie wiesz,
co Cię gryzie trapi zaburza boli nęka traumatyzuje męczy prześladuje izoluje
#niewykrywalnie.
Musimy porozmawiać.
Każde samobójstwo osoby w kryzysie psychicznym jest tragicznym dowodem na kryzys zdrowia publicznego w naszym kraju.
Oznacza, że Państwo nie zapewnia podstawowego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego pod postacią dostępu do kluczowej wiedzy oraz opieki specjalistycznej dla swoich obywateli.
Stygmatyzacja HIV (w cieniu fobii społecznych) oraz osób żyjących z wirusem to fundamentalny przekaz pierwszych działań w ramach inicjatywy #nadobrze.
Będzie ona punktem odniesienia do kolejnych obszarów zdrowia publicznego, które z czasem zostaną objęte naszą działalnością edukacyjną.
W oparciu o najnowsze osiągnięcia naukowe, wiedzę medyczną oraz ekspertów poprzez doświadczenie czyli osób żyjących z HIV niewykrywalnym będziemy eliminować problemy komunikacji o HIV/AIDS, które trawią nasze społeczeństwo od lat.
Obraz wirusa HIV różni on diametralnie od tego, który znamy wszyscy (niestety) z filmu Filadelfia. Strach przed obcowaniem z wirusem HIV i stygmatyzacja osób z nim żyjących wynikające z niewiedzy to efekty wieloletnich zaniechań w kwestii powszechnej i rzetelnej edukacji seksualnej opartej na aktualnych osiągnięciach medycyny i nauki – bez ideologicznych zniekształceń.
Inicjatywa Nadobrze
w walce o dostęp do rzetelnej i aktualnej wiedzy z zakresu zdrowia publicznego. ‘Niewykrywalnie’ jest pierwszym działaniem skupionym na społecznej edukacji profilaktycznej z zakresu zdrowia publicznego.
Stygmatyzacja i fobie społeczne.
W oparciu o zagadnienie stygmatyzacji osób żyjących z HIV odkryjemy przed Wami mechanizm działania jej oraz fobii społecznych. Zobaczycie w jaki sposób się manifestują i eskalują do przejawów agresji werbalnej i fizycznej, które poza oczywistym zagrożeniem dla osób stygmatyzowanych stanowią również barierę przed podejmowaniem działań profilaktycznych przez osoby zdrowe np. regularnym testowaniem się na obecność wirusa HIV (i innych infekcji przenoszonych drogą płciową) lub (w przypadku wykrycia zakażenia HIV) podjęcia leczenia ARV, powrót do zdrowia oraz wyeliminowanie ryzyka zakażenia HIV kolejnych osób. Świadectwa osób żyjących z HIV nawet kilkanaście lat ukażą krytyczne momenty, w których stygmatyzacja i lęk przed ostracyzmem społecznym – może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych lub nawet zagrażać życia. Do tego mogących zagrażać sobom z naszego otoczenia.
Metodologia.
Podejmowane przez nas zagadnienia są przepracowywane wg klucza wiedzy i doświadczenia z trzech kluczowych perspektyw – medycznej, naukowej i społecznej. Takie podejście wyklucza pojęcie “tabu” – wypierania racjonalnych przekazów, które nie docierają do odbiorców ze względu na stygmę społeczną. Do opracowywania każdego zagadnienia tworzy zespół specjalistów z danej dziedziny – naukowców, medyków, społeczników oraz tzw. ekspertów przez doświadczenie czyli osoby, które w swoim życiu doświadczyły np. kryzysu zdrowotnego/psychicznego. Pokonały go i wraz z powrotem do normalnego życia, znalazły w sobie chęć i gotowość do dzielenia się swoimi doświadczeniami, tak żeby uchronić przed nimi innych. Te doświadczenia z perspektywy nauki są bezcenne, ponieważ zawierając ogromny ładunek emocjonalny, stanowią kluczowe “życiowe” uzupełnienie dla wiedzy naukowej.